Hogyan ne beszéljünk a partnerünkkel?
Gondolataink és érzelmeink kifejezése és a másikra figyelés teszi működővé a kapcsolatot, éppen ezért a párterápia nagy hangsúlyt fektet ennek javítására.
A válás felé tartó pároknál megfigyelhető, hogy egyre több a negatív elem a kommunikációjukban, a pozitív elemek rovására. Az "apokalipszis négy lovasának" nevezik azt a négy kommunikációs módot, amely, ha megjelenik egy párnál, előrevetíti a hét éven belüli válás lehetőségét. A leggyakoribb negatív tényezők: a panasz/kritika, a megvetés, a védekezés, és a visszahúzódás.
1. Panasz/kritika: egyet nem értés, harag, ítélkezés, a másik általános hibáztatás. Míg az egyszerű kritika egy konkrét esethez kapcsolódik, az általános, vagy kiterjesztett kritika a másik személyiségét támadja. "Már megint nem pakoltál el magad után. Miért nem vagy képes rá? Azért, mert lusta vagy!" A te mindig - te soha fordulat is nagyon romboló tud lenne, például: "Nem mosogattál el, pedig megígérted. Ez annyira jellemző rád. Mindig csak ígérgetsz, de soha nem teljesíted."
2. Megvetés: a másik kigúnyolása, sértegetése,
helytelenítés, elmarasztalás, leteremtés, szarkasztikus megjegyzések a másik
tehetetlenségéről. Lehet fölényes, leereszkedő, erkölcsileg megsemmisítő. A megvetés annyira bántó, hogy blokkolhat minden békítő kísérletet.
3. Védekezés/hárítás: a támadások hárítása vagy elkerülése.
Tagadás, beismerés, vagy érzelmi összeomlás. De gyakran ellentámadásba, a partner hibáztatásába megy át.
- Már megint nem raktál rendet.
- Azért, mert te sem raktál rendet tegnap.
4. Visszahúzódás: a hallgató fél nem reagál a
beszélőre, a partnerek a másikat érzelmileg távolinak, kívülállónak,
érdektelennek észlelik, képzeletben már fal van köztük. A visszahúzódó úgy tesz, mintha nem hallaná a másikat, kerüli a szemkontaktust, "ha csendben maradok, békén hagy".
Rakovszky Zsuzsa: A hetedik év című verse igen pontos és drámai módon mutatja be a negatív folyamatokat egy házasságban.
Ha észleljük, hogy a kommunikációnk egyre negatívabb, hogy az "apokalipszis négy lovasa" egyre gyakrabban jelenik meg a kapcsolatunkban, érdemes szakemberhez fordulni. A párterápia képes lehet a negatív folyamatokat
megállítani, és visszafordítani.
(Felhasznált irodalom: Frank M. Dattalio: Kognitív-viselkedésterápia párokkal és családokkal, Animula Kiadó, Budapest, 2014)