Blog
  • Kezdőlap
  • Magamról
  • Kapcsolat
  • Árak
  • Blog

Az autonómiáról

2020. jan. 27.

A származási családunkról való leválás nem olyan egyszerű dolog. A kapcsolatok bonyolult rendszere megtart és erőt ad, de foglyul is ejthet. Erről szól ez az írás.

Bővebben »

Az elengedésről

2020. jan. 15.

„Nem vagy érett arra, hogy önálló életet kezdj. Ha most elmész, egy hét múlva könyörögni fogsz, hogy visszajöhess, de akkor már késő lesz…” – mondja a szülő a felnőttkor küszöbét átlépni igyekvő fiának, azzal fenyegetve őt, hogy ha elköltözik, többet nem mehet haza. A fiú ennek ellenére elmegy, de egy hét múlva valóban könyörög a szüleinek, hogy engedjék vissza. Mi történt itt? A gyerek tényleg nem volt elég érett az önállósághoz? A szülők valamilyen jóstehetséggel voltak megáldva, hogy ilyen pontosan látták a jövőt? Nyilván semmi ilyesmiről nincs szó.

Bővebben »

A válásról

2019. dec. 7.

A válás megvisel mindenkit a családban, de a legnagyobb vesztesei a gyermekek. Ők a szülők megoldatlan konfliktusaival nem tudnak mit kezdeni, azok félelmet keltenek, szorongást generálnak bennük. Sokszor szem- és fültanúi a veszekedéseknek, emiatt megrendül a biztonságérzetük, ez pedig akár fizikai tünetek is kialakulásához is vezethet.  Az egymással harcoló szülőknek pedig nem mindig jut idejük, energiájuk arra, hogy a gyermek érzelmi szükségleteivel törődjenek. Amikor az egyik szülő elköltözik, a gyermek azt éli át, hogy mindaz, ami számára a stabilitást nyújtotta, szétesett, darabjaira hullott.  Ez a poszt arról szól, hogy mit tehet a szülő, hogy a válással a legkevesebb kárt okozza a gyermekének.

Bővebben »

Alkoholizmus és párterápia

2019. szept. 3.

X úr alkoholista. A feleségének, Y asszonynak már nagyon elege van abból, hogy a férje folyton részeg, és úgy látja, az ivás miatt érzelmileg és fizikailag is eltávolodtak egymástól. Y asszony rendszeresen megfenyegeti a férjét, hogy ha így folytatja, elhagyja, de ez sosem történik meg. X úr próbálkozik az ivás abbahagyásával, hosszabb-rövidebb időre ez sikerül is neki, de aztán mindig visszaesik. Azzal magyarázza a visszaeséseit, hogy valahányszor egy időre józan tud maradni, a felesége még elégedetlenebb lesz vele, mint szokott lenni, záporoznak rá a szemrehányások, bármit csinál, úgysem tud megfelelni a feleségének és ez afelé tereli őt, hogy újra igyon. Y asszony szerint ezek csak kifogások, és tartja magát az álláspontjához, hogy nem tud tovább együtt élni a férjével, ha az részegeskedik.

Bővebben »

Az elveszett én

2019. aug. 15.

párterápia

Az énünk egy részét a szocializáció során elveszítjük, aztán egész életünkben próbáljuk megtalálni. Ez az írás az elveszett énről, a párválasztásról, és a kettő közötti kapcsolatról szól. 

Bővebben »

A kapcsolat

2019. júl. 11.

Talán az olvasók közül látták néhányan a Számkivetett című filmet, Tom Hanksszel a főszerepben.  A történet szerint egy topmenedzsert szolgálati útja során repülőgép baleset ér. Ő az egyetlen túlélő, egy lakatlan szigetre kerül, ahol meg kell tanulnia egyedül fenntartani magát. A teljes magányt úgy tudja elviselni, hogy a gép roncsai között talált labdával beszélget, mintha az egy ember lenne. Arcot fest neki, és elnevezi Wilsonnak. A dolog működik, meg tudja őrizni önmagát, és a reményt, hogy visszatérhet a civilizációba. A fenti videó egy részlet a filmből. Ez a poszt pedig a kapcsolat megtartó erejéről szól. 

Bővebben »

A kép

2019. jún. 24.

párterápiaHa megkérdezünk valakit, aki még párválasztás előtt áll, hogy milyen partnerre vágyik, valószínűleg csupa szép és jó dolgot mond: legyen kedves, figyelmes, nagylelkű, jó szándékú, gondoskodó, és így tovább. A párra találás után azonban lehetséges, hogy partnerében a saját szülei negatív vonásait véli felfedezni. Miért van ez?

Bővebben »

A korrekció

2019. máj. 19.

családterápia

A nézeteltérés természetes része az életünknek. Elkerülhetetlen, hogy egy párkapcsolatban időnként viták legyenek. De mit lehet tenni ezek negatív hatásának csökkentéséért? Mit lehet tenni, hogy a viták által gerjesztett indulatok biztonságos mederben maradjanak, és ne rombolják a kapcsolatot? Ennek egy hatékony módja a konfliktus menetének korrigálása.

Bővebben »

A hatás elfogadása

2019. máj. 15.

párterápia

Az előző posztban arról írtam, hogy a megoldhatatlan ügyekhez való viszonyulás hogyan határozza meg a párok boldogságát és elégedettségét. Ebben az írásban egy olyan szemléletet/technikát szeretnék bemutatni, amelyet a sikeres párok használnak arra, hogy megoldást találjanak a konfliktusaikra. Amit csinálnak, azt úgy nevezzük: a hatás elfogadása.

Bővebben »

A megoldható és a megoldhatatlan

2019. máj. 10.

Ha valaki azt mondja, hogy a boldog párok minden nézeteltérésüket meg tudják oldani, azt ne higgyük el. Minden pár életében, legyen az boldog vagy boldogtalan, elégedett vagy elégedetlen, vannak olyan problémák, melyek kellő odafigyeléssel és együttműködéssel megoldhatók. És vannak olyanok is, melyek nem oldhatók meg. Úgy néz ki, a boldogság nem azon múlik, hogy mindent meg tudunk-e oldani, hanem azon, hogy mit kezdünk a megoldhatatlannal, és el tudjuk-e választani azt a megoldhatótól. 

Bővebben »

Három veszélyes minta

2019. máj. 6.

Egy korábbi posztomban írtam már az „apokalipszis négy lovasáról”, vagyis arról a négy kommunikációs módról, amely, ha megjelenik egy párkapcsolatban, előrevetíti a hét éven belüli válás lehetőségét. Ebben az írásban újabb három mintát szeretnék bemutatni, melyek szintén komoly veszélyeket hordoznak.

Bővebben »

Ön elérhető a partnere számára?

2019. ápr. 30.

Két ember találkozik. Érdekesnek, izgalmasnak és vonzónak látják egymást. Megérintődnek érzelmileg, megnyílnak egymás felé, bevonódnak egymás életébe. 

Bővebben »

Szavaink dimenziói

2019. febr. 8.

Mi a vacsora – kérdezi a férj este, mikor hazaér a munkából. És talán fogalma sincs róla, hogy nem csak a vacsorára kérdezett rá.

Bővebben »

Feladni? Nem!

2019. febr. 1.

Kácsor Zsolt író, újságíró. Több, mint húsz éve tudja, hogy mániás depresszióban szenved.  Azt mondja, olyan ez, mintha egy kapcsolót időnként átkapcsolnának a fejében: az egyik pillanatban boldog, a következő pillanatban meg akar halni. És ezt szó szerint érti.

Bővebben »

Légy spontán!

2019. jan. 25.
Mondták már önnek, hogy legyen spontán? És megpróbálta teljesíteni? Bizonyára nem volt könnyű feladat. Ha ugyanis szót fogadott a felszólításnak, és spontán akart lenni, azzal pont lehetetlenné tette a spontaneitást. Olyan cselekvést próbált utasításra megvalósítani, amely természeténél fogva csak spontánul tud kialakulni, mert csak a szabadságban lehetséges, kényszer alatt elsorvad. Tehát minél inkább az utasítás szerint akart cselekedni, annál kevésbé tudott.

Bővebben »

A szülősített gyerek

2019. jan. 18.

A szülősített gyerek arra a szülő-gyerek kapcsolatra utal, melynek során egy gyerekkel úgy bánnak a szülei, mintha nem is a gyerekük, hanem a szülőjük lenne. Ilyen esetben a gyereknek a családban olyan pozícióban kell lennie, mint akinek a feladata a védő, gondoskodó, ellátó szerep beteljesítése, vagyis képzeletbeli felnőtté kell válnia, és a saját szülei szükségleteit kielégíteni. A saját szüleinek lesz az anyja, vagy az apja.  Eközben nem élheti a saját életét, nem lehet gyerek, le kell mondania arról, hogy figyeljenek rá, hogy gyerekként bánjanak vele, sőt, a szülei helyezkednek a gyermek pozícióba, ezzel átadva a szülő szerepet neki, megfosztva őt a saját gyerekkorától.  A szülői szerepek betöltése a gyerek identitásának a részévé válhat,  akár egész életében: „Én vagyok az, aki másokról gondoskodik”.

Bővebben »

Te, én, mi

2018. máj. 21.

Te, én, mi: a párok életének három részegysége. Egy párkapcsolat akkor tud igazán sikeres lenni, ha mindhárom egységnek van benne helye, és egyik sem domináns.

Bővebben »

A négy megnyomorító kommunikációs mód

2018. máj. 12.

Képzeljük el, hogy az önértékelésünk alacsony. Nem hisszük, hogy fontosak vagyunk. Nem gondoljuk, hogy érdekesek lehetünk, és úgy egyáltalán: nem vagyunk túl jó véleménnyel magunkról.

Bővebben »

Az önértékelésről

2018. máj. 2.

Csak olyasvalakit tudok becsülni, aki nem becsül engem. 
Jacket becsülöm, 
mert ő nem becsül engem. 
Tomot megvetem, 
mert nem vet meg engem. 
Csak megvetendő egyén 
becsülhet olyasvalakit, aki annyira megvetendő mint én. 
Akit megvetek azt nem tudom szeretni. 
Mivel Jacket szeretem 
nem tudom elhinni hogy szeret engem. 
Mivel bizonyíthatná?

(R. D. Laing: Gubancok)

Bővebben »

Kötelékek

2018. márc. 27.

Függő lényként kezdjük az életünket. Anyánk a méhében hordoz, majd megszül minket, életet ad nekünk, ezzel lekötelezetté válunk felé. Mikor az apánk felvállalja az apasággal járó szülői szerepet, elkötelezettek leszünk felé is. Ezt úgy hívjuk, lojalitás, ami azt jelenti: előnyben részesített elkötelezettség egy kapcsolathoz.

Bővebben »

Továbbiak betöltése

Legutóbbi bejegyzések

  • Az autonómiáról
    2020. jan. 27.
  • Az elengedésről
    2020. jan. 15.
  • A válásról
    2019. dec. 7.
  • Alkoholizmus és párterápia
    2019. szept. 3.
  • Az elveszett én
    2019. aug. 15.
  • A kapcsolat
    2019. júl. 11.
  • A kép
    2019. jún. 24.

Jelentkezzen családterápiára:
06-20-551-47-85

parterapia.csaladterapia@gmail.com

1072 Budapest, Rákóczi út 26. 


Az oldal a világ legkönnyebben használható weboldalkészítőjével, a Mozellóval készült.