Blog
  • Kezdőlap
  • Magamról
  • Kapcsolat
  • Árak
  • Blog

Három veszélyes minta

2019. máj. 6. 4:18

Egy korábbi posztomban írtam már az „apokalipszis négy lovasáról”, vagyis arról a négy kommunikációs módról, amely, ha megjelenik egy párkapcsolatban, előrevetíti a hét éven belüli válás lehetőségét. Ebben az írásban újabb három mintát szeretnék bemutatni, melyek szintén komoly veszélyeket hordoznak.


1. Az érzelmi elhatárolódás

Érzelmi elhatárolódás alakul ki, amikor egy pár a problémáit és a negatív érzelmeit teljesen ki akarja zárni a kapcsolatából attól való félelmében, hogy az azokkal való foglalkozás ártalmas lehet. Nem beszélnek róluk, nem reagálnak rájuk, úgy tesznek, mintha azok nem is léteznének. De ennek nagy ára van, a problémák kizárásával az őszinteséget, a meghittséget és a pozitív érzelmek kimutatását is kizárják a kapcsolatból. Azzal, hogy elfojtják a negatív érzelmeket, megvonják a személyességet is a másiktól. Probléma- és érzelemmentes lesz a kapcsolat, nagy és látványos viták nélkül. A külső szemlélő számára akár harmonikusnak is tűnhet az életük, de a konfliktusnélküliség mögött sokszor keserűség, szomorúság és feszültség van. Amikor valahogy mégis kiszabadulnak az érzelmek az elfojtás alól, hatalmas veszekedések törnek ki. A környezet számára igen meglepő tud lenni, hogy a csendes és békés párban micsoda indulatok vannak.  Az érzelmi elhatárolódás olyan kimerítő, hogy hosszabb távon nagy a veszély a válásra.  

2. A partnerek kimerülése

Ha egy kapcsolatban gyakoriak/intenzívek és megoldatlanok a konfliktusok, a pár egyik, vagy mindkét tagja előbb utóbb testileg-lelkileg belefárad az egészbe. A gondolkodása beszűkül, bezárkózik az újabb információk elől, csökken a koncentrációs képessége, és mindent a támadás és védekezés határoz meg. Ez az állapot lehetetlenné teszi, hogy a pár megélje a meghitt, boldog pillanatokat és bármikor is egymásra tudjon hangolódni. Megoldás lehet a vita szüneteltetése, ami nem azt jelenti, hogy lezáratlanul kell hagyni a konfliktust, hanem azt, hogy érdemes felfüggeszteni a konfliktus megoldására tett kísérleteket egy időre. Addig lehet sétálni, olvasni, relaxálni, vagy bármit csinálni, ami nem kapcsolódik a vitához. Ez idő alatt azonban nem szabad a vitán rágódni, vagy újabb érveket gyártani, mert az ugyanúgy megterheli a szervezetet. Átmeneti pihenő nélkül ugyanis a test és lélek alkalmatlan lesz a vita konstruktív megoldására, és a vitázó könnyen belecsúszik valamelyik romboló kommunikációs módba, amely nem oldja meg, inkább növeli a problémát.   

3. A negatív kölcsönösség 

Ez akkor alakul ki, ha a pár egyik tagja a másik negativitására még több negativitással válaszol. A bántásra még több bántással, az elutasításra még több elutasítással, és így tovább. Ilyen  mintázat alapvetően az elégedett kapcsolatokban is megjelenik, a negatív érzelmek és az azokra való negatív érzelmi válasz nem feltétlenül jelent veszélyt. Veszély akkor van, amikor enyhébb intenzitású negatív érzelemre, például a haragra vagy a szomorúságra a partner emelt szinten, kritizálással,  gúnnyal, sértéssel  reagál. Tehát ha a negatív kölcsönösség összekapcsolódik az „apokalipszis négy lovasából” ismert megvetéssel, akkor tudhatjuk, hogy baj van. 

Ha a fenti negatív mintákat észleli a kapcsolatában, és azt tapasztalja, hogy a próbálkozásai ellenére nem sikerül ezeken módosítani, érdemes párterápiás segítséget kérni. 

Felhasznált irodalom: A családi rugalmasság erősítése, Szerk: F. Walsh, Animula Kiadó, 2016
Illusztráció: Pixibay.com


Legutóbbi bejegyzések

  • Az autonómiáról
    2020. jan. 27.
  • Az elengedésről
    2020. jan. 15.
  • A válásról
    2019. dec. 7.
  • Alkoholizmus és párterápia
    2019. szept. 3.
  • Az elveszett én
    2019. aug. 15.
  • A kapcsolat
    2019. júl. 11.
  • A kép
    2019. jún. 24.

Jelentkezzen családterápiára:
06-20-551-47-85

parterapia.csaladterapia@gmail.com

1072 Budapest, Rákóczi út 26. 


Az oldal a világ legkönnyebben használható weboldalkészítőjével, a Mozellóval készült.